Ekspres ciśnieniowy – odkamienianie

ekspres ciśnieniowy

Jak często należy odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

Ekspres ciśnieniowy, aby był w stanie przygotować kawę potrzebuje nie tylko jej ziarnek, ale również wody. W swoich domach mamy ją mniej lub bardziej twardą, co doprowadza do osadzania się kamienia na wewnętrznych częściach urządzenia. Nie należy bagatelizować tych osadów, ponieważ mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia ekspresu. Aby tego uniknąć, ekspres do kawy należy regularnie czyścić.

Jak odkamienić ekspres do kawy Senseo?

Pierwszym, co musisz zrobić jest opróżnienie pojemnika na wodę, fusów i wody z tacki, a także należy wyjąć filtr do wody, jeżeli takiego używasz. W osobnym pojemniku należy przygotować mieszankę płynu do odkamieniania z wodą lub rozpuścić tabletkę do odkamieniania w zalecanej przez producenta ilości wody. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją lub poleceniami wyświetlającymi się na ekranie ekspresu.

Preparaty przeznaczone do odkamieniania ekspresu do kawy

To, jakim preparatem należy odkamieniać ekspres Senseo znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Producent zaleci stosowanie dedykowanego preparatu, dzięki któremu sprzęt będzie działał niezawodnie, a kamień zostanie usunięty w skuteczny sposób. Najczęściej przeznaczone są do tego tabletki do rozpuszczania w wodzie lub specjalne płyny. Większość producentów zaleca właśnie płynne preparaty, które bardzo dobrze radzą sobie z kamieniem i nie pozostawiają osadu w pojemniku na wodę.

Z jaką częstotliwością należy odkamieniać ekspres do kawy?

Drobne agd poinformuje nas na wyświetlaczu, kiedy jest pora na odkamienianie. Standardowo należy tę procedurę przeprowadzić raz w miesiącu lub co 5 kg zużytej kawy. Mimo to wszystko zależy od jakości wody, jaką masz w domu. Zdecydowanie można wydłużyć okres pomiędzy stosowaniem środków odkamieniających, jeżeli zaczniesz stosować w ekspresie filtr do wody lub będziesz nalewać wodę z dzbanka filtrującego. Znacznie poprawi to jakość wody oraz samej kawy.

Stosując się do powyższych zasad wydłużysz żywotność swojego ekspresu do kawy.