Ekspres do kawy i lepsza kawa

ekspres do kawy

Ekspres do kawy i dlaczego kawa z ekspresu jest lepsza od sypanej?

Dlaczego ekspres do kawy jest w stanie przygotować dla nas lepszą kawę od sypanej, zalewanej wrzątkiem? Na to pytanie odpowiedzi szuka wiele osób. Rozwiejmy wątpliwości.

Odpowiedzi trzeba szukać w ciśnieniu

Dostępne na rynku wysokociśnieniowe urządzenia do parzenia kawy mają zwykle 15 barów. Przy ich użyciu kawa parzona i tłoczona jest na zewnątrz. Odbywa się to w zaledwie kilka sekund. Do filiżanki wlewamy samą esencję. Tymczasem podczas tradycyjnego parzenia bez użycia profesjonalnego sprzętu, zmielone ziarna znajdują się w gorącej wodzie kilkanaście minut. Tym samym, wydobywają się z nich także pozostałości po procesie palenia. Prowadzi to do zwiększenia zawartości kofeiny, co zabija naturalny smak kawy i powoduje, że staje się ona zbyt mocna.

Idealną temperaturę kawy uzyska tylko ekspres senseo

W gotowaniu, pieczeniu, a także zaparzaniu kawy temperatura ma bardzo duże znaczenie. Idealna to 92-96 stopni. Większość ekspresów do kawy jest właśnie na taką zaprogramowanych. Trudno jest uzyskać taką temperaturę, zalewając zmielone ziarna wrzątkiem:

  • jeżeli temperatura parzenia będzie zbyt wysoka, kawa będzie gorzka,
  • jeśli temperatura parzenia będzie zbyt niska, kawa będzie kwaśna i rozwodniona, bez aromatu.

Jeżeli użyty zostanie ekspres do kawy senseo, uzyskamy kawę mającą idealną, wymaganą temperaturę.

Stopień zmielenia kawy ma znaczenie

W sklepach dostępne są albo naturalne ziarna kawy przeznaczone do mielenia, lub już zmielone. Ekspresy automatyczne mają wbudowane młynki, nawet z regulowanym poziomem zmielenia kawy. Jeżeli kawa zostanie zmielona bardzo drobno, woda przez ekspres ciśnieniowy będzie przepływała wolnej, a tym samym uda się wyodrębnić większą ilość aromatów. Na pewno warto kupić drobne agd z wbudowanym młynkiem. Proces parzenia kawy będzie dzięki temu przebiegał bez żadnych problemów.

Jak widać, zakup ekspresu do kawy jest niezbędny. Jeżeli jesteśmy smakoszami kawy i chcemy spożywać wysokiej jakości napój każdego dnia. Już teraz odwiedźmy sklep internetowy agd, a znajdziemy tam propozycje idealne dla siebie.