Ekspres przelewowy – termos czy szklany dzbanek

ekspres do kawy

Ekspres przelewowy – termos czy szklany dzbanek

Ekspres przelewowy należy do grona urządzeń tradycyjnych. Z jego pomocą można przyrządzić kawę o smaku przypominającą tę po turecku, czyli zalewaną wrzątkiem. Urządzenie może zostać wyposażone albo w termos albo szklany dzbanek, w którym będzie gromadzona kawa. Które rozwiązanie jest lepsze?

Zasada działania ekspresu przelewowego jest bardzo prosta. Woda przygotowywana jest w specjalnym pojemniku z grzałką, a następnie przelewana przez papier lub stały filtr z kawą. Następnie trafia do pojemnika, z którego można przelać napój do filiżanek lub kubków.

Termos czy szklany dzbanek – co wybrać?

Każdy dostępny obecnie ekspres do kawy wyposażony jest w specjalną podgrzewaną podstawę, która pomaga utrzymywać temperaturę kawy przez dłuższy czas. Istotne jest jednak to, aby również zbiornik na kawę miał taką funkcję. Do wyboru jest żaroodporny szklany dzbanek na kawę lub stalowy termos. Zdania odnośnie wyboru są podzielone. Jedni uważają, że żaroodporny dzbanek jest lepszy, ponieważ radzi sobie z utrzymaniem temperatury, a przy tym wygląda elegancko, czyli tak jak przystało na ekspres przelewowy. Inni z kolei uważają, że lepiej z utrzymywaniem temperatury radzi sobie stalowy termos. Uważają, że jest on w stanie utrzymać przez dłuższy czas wyższą temperaturę niż szklany dzbanek.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Jeżeli pojemnik będzie wykonany z dobrej jakości materiału, a podgrzewana podstawa ekspresu będzie działała sprawnie, na pewno nie będzie żadnych problemów z utrzymaniem właściwej temperatury kawy, nawet przez kilka godzin.

Co zyskasz kupując ekspres przelewowy?

Ekspresy przelewowe, zarówno te z dzbankiem, jak i z termosem, dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Są znacznie tańsze niż ekspresy ciśnieniowe. Używane są w nich niedrogie, papierowe filtry. W związku z tym, to drobne agd nie będzie od nas wymagało ponoszenia dużych dodatkowych kosztów. Jednorazowo z pomocą tego urządzenia będziemy w stanie przygotować sporą ilość kawy. Wystarczy nawet na kilka filiżanek.

Ponadto warto dodać, że to powystawowe agd radzi sobie również z przygotowywaniem innych napojów niż kawa. Bez problemu przygotujemy w tym ekspresie herbatę oraz zioła. Dla każdego coś dobrego.

Co może się nam nie spodobać w ekspresie przelewowym?

Pewnym utrudnieniem w korzystaniu z tego ekspresu może być konieczność posiadania młynka. Niektóre modele są wyposażone w opcję mielenia ziaren, ale kosztują one nieco drożej niż te tradycyjne. Trzeba będzie albo kupować już zmieloną kawę, która rzecz jasna jest gorszej jakości, albo kupić młynek do mielenia kawy.

Na pewno ekspres przelewowy nie będzie odpowiedni dla singla. Nie ma możliwości przygotowania w nim małej ilości kawy. Zarówno dzbanek, jak i termos są przystosowane do parzenia sporej ilości kawy dla większych grup. Ponadto nie ma również możliwości przygotowania od razu kawy z mlekiem. Tylko niektóre modele mają możliwość regulowania mocy kawy. Może to być pewna niedogodność dla wielu osób. Trzeba więc zastanowić się, czy będzie nam to przeszkadzało, czy też nie. Jeżeli potrzebujesz urządzenia prostego, to ekspres przelewowy taki właśnie jest.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress