ekspres do kawy

Ekspres do kawy

Bardzo ważne jest, aby o ekspres do kawy dbać codziennie. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niewylewanie wody z pojemnika na skropliny, a także pozostawianie pełnej tacki z fusami. Kawa po pewnym czasie zaczyna kwaśnieć i zaczyna wydawać nieprzyjemny zapach. Do takich sytuacji nie należy dopuszczać, jeżeli chcemy pić kawę pyszną i aromatyczną.

Czyszczenie dozownika kawy

Do każdego ekspresu do kawy dołączana jest specjalna szczoteczka, dzięki której można czyścić dozownik kawy. Nieczyszczony dozownik po pewnym czasie zapcha się i nie będzie przez niego wylewała się kawa. Dlatego należy regularnie go czyścić, aby ekspres przelewowy mógł robić pyszną, aromatyczną kawę bez żadnych problemów.

Czyszczenie pojemnika na mleko

Każdy ekspres ma wbudowaną funkcję płukania systemu mleka. Istotne jest, aby z niej korzystać za każdym razem, gdy robimy kawę ze spienionym mlekiem. Najczęściej należy wtedy ustawić pokrętło na „Clean”, a ekspres zaczyna czyści pojemnik, z którego wydobywa się mleko. Dzięki temu w dyszy nie będzie zalegały resztki mleka. Po pewnym czasie mogłyby on zacząć fermentować i wydawać nieprzyjemny zapach. Wtedy do kawy byłoby dodawane spleśniały mleko. Istotne jest, aby pojemnik na mleko czyścić także ręcznie. Dzięki temu można będzie się z niego pozbyć resztek mleka. Oznacza to, że nie musimy czekać na to, aż ekspres do kawy sam wymusi na nas czyszczenie pojemnika. Możemy to zrobić samodzielnie. W końcu dbanie o higienę urządzenia jest w naszym interesie. Dzięki temu będzie można mieć dostęp do pysznego, spienionego mleka bez żadnych problemów.

Odkamienianie ekspresu automatycznego

Podstawą odkamieniania ekspresu automatycznego jest wlanie do zbiornika z wodą roztworu odkamieniającego i uruchomienie programu do odkamieniania. Jest to więc czynność bardzo prosta, która nie sprawi nikomu większych problemów. Do stworzenia roztworu, wykorzystywane są specjalne preparaty, które najczęściej użytkownik otrzymuje wraz z ekspresem do kawy. Produkt ten dostępny jest w postaci płynu lub tabletek rozpuszczających się w wodzie. Sprawia to, że drobne agd może zostać skutecznie oczyszczone. Dzięki temu powystawowe agd będzie działało bez żadnych problemów i dawało pyszną kawę.