Ekspres przelewowy – najtańsza wersja ekspresu do kawy

ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy

Zastanawiasz się, czy warto kupić ekspres przelewowy? Naszym zdaniem tak. Urządzenie pozwala na przygotowanie pysznej kawy, której w żaden sposób nie uzyskamy parząc ją wodą z czajnika.

Początki ekspresów przelewowych

Pierwszy przelewowy ekspres do kawy pojawiły się w polskich sklepach w latach 90. Wtedy cieszył się bardzo dużą popularnością, ponieważ była to zupełna nowość. Kawy nie trzeba było już zalewać wrzątkiem pochodzącym z czajnika, ale wykonywało ją profesjonalne drobne agd. Urządzenie świetnie prezentowało się również na blacie kuchennym. Podczas parzenia kawy, wydobywał się z urządzenia piękny zapach, zachęcający do jej wypicia. To wszystko sprawiło, że to powystawowe agd na stałe zagościło w polskich domach i cieszy się popularnością po dziś dzień.

Zasada działania ekspresu przelewowego

Ekspres przelewowy działa w bardzo prosty sposób. Nad szklanym dzbankiem, do którego będzie skraplała się kawa należy umieścić specjalny filtr. Należy wsypać do niego zmieloną kawę. Przez filtr oraz zmielone ziarna będzie przesączała się gorąca woda. Napar będzie skraplał się do dzbanka znajdującego się bezpośrednio pod filtrem. Wystarczy odczekać chwilę, a będzie można pozyskać nawet 1 litr pysznej, aromatycznej kawy. Prosty i wygodny sposób na przygotowanie ulubionego napoju będzie wtedy w zasięgu naszych możliwości.

Podstawowe funkcje ekspresu przelewowego

W każdym ekspresie przelewowym znajduje się kilka funkcji. Przede wszystkim jest to zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dzięki temu urządzenie nie będzie się psuło nawet wtedy, gdy zapomnimy o jego wyłączeniu. Znajdujące się na urządzeniu lampki kontrolne poinformują nas o tym, w jakim trybie pracy się ono znajduje. Kolejną ważną funkcją tego urządzenia jest timer. Umożliwia zaprogramowanie automatycznego wyłączenia ekspresu. Dostępna jest także funkcja regulacji temperatury parzenia. Dzięki niej można wybrać odpowiednią moc kawy, a także ustawić odpowiednią intensywność. Panel sterowania znajdujący się przy urządzeniu pozwoli na takie zaprogramowanie ekspresu, aby można było wybrać na przykład ilość zaparzanej kawy.