czyste środowisko

Energooszczędne AGD w domu

Kupując urządzenia AGD do swojego domu sprawdzamy przede wszystkim ich funkcjonalność oraz wygląd. Chcemy, aby pasowały do przestrzeni, w której mamy je umieścić. Czy jednak pamiętamy, aby sprawdzić ich energooszczędność?

Producenci sprzętów AGD starają się wprowadzać na rynek urządzenia, które pobierają mało energii. Każdy w końcu chce zmniejszyć rachunki za prąd, nie rezygnując jednak z korzystania urządzeń, takich jak silny odkurzacz czy cichy blender. Do tej pory efektywność energetyczną urządzeń można było sprawdzić szukając oznaczeń m.in. A+ lub A++. Od 2020 roku ma się to zmienić. Na sprzęcie AGD będą pojawiały się litery. Nowa skala efektywności energetycznej będzie obejmowała litery od A do G. Klasa, którą teraz uważamy za najgorszą, czyli A+ ma zostać zastąpiona literką G. Dużo czytelniejsze będzie dzięki takiemu rozwiązaniu wybieranie urządzeń energooszczędnych.

Energooszczędne czajniki i ekspresy do kawy

Tak naprawdę największymi zjadaczami energii w naszych domach jest bezprzewodowy czajnik elektryczny oraz ekspres do kawy. Są to urządzenia, z których korzystamy bardzo często. Warto zadbać o to, aby pobierały jak najmniej energii. Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę kupując czajnik, jest jego moc. Im więcej wat takie urządzenie będzie posiadało, tym lepiej. Mocniejszy czajnik to nie tylko szybsze gotowanie, ale i oszczędność energii. Najlepiej spiszą się czajniki o mocy 2000-3100 watów.

Jeżeli zdecydujesz się na ekspres przelewowy z mechanizmem zegarowym, również rachunki za prąd w Twoim domu nie będą aż tak wysokie. Rozwiązanie to odcina dopływ prądu po określonym czasie.