Frytkownica beztłuszczowa – czy warto ją kupić

frytkownica

Frytkownica beztłuszczowa – czy warto ją kupić?

Frytki na stałe zagościły w menu Polaków. Często są dodatkiem do ryb i mięs. Smażone w głębokim oleju nie są jednak zdrowe i nie nadają się dla osób utrzymujących niskokaloryczną dietę. Takie osoby powinny zdecydować się na zakup frytkownicy beztłuszczowej. Z jej pomocą uda się przygotować smaczne i zdrowe frytki.

Frytkownica beztłuszczowa ma zarówno wady, jak i zalety. Główną zaletą jest to, że do przyrządzenia frytek używa się bardzo małej ilości oleju. Pozwala to na bardzo zdrowe przygotowanie frytek. Ponadto, nie wydziela ona przykrego zapachu związanego ze spalaniem tłuszczu. W końcu na pewno nie dojdzie do przypalenia w niej tłuszczu. Obsługa frytkownicy jest bardzo prosta.

Do wad tego typu urządzeń należy to, że takie drobne agd jest nieco droższe niż standardowa frytkownica. Ponadto, przygotowanie frytek oraz innych dań zajmie nam nieco dłużej. Frytkownica beztłuszczowa potrzebuje więcej czasu na to, aby dokładnie przyrządzić wszystkie dania. Jeżeli jednak mamy czas i zależy nam na zdrowiu, zdecydowanie lepiej wybrać takie powystawowe agd. Dzięki temu, cholesterol nie powędruje nam w górę.

Działanie frytkownicy beztłuszczowej

Frytkownica beztłuszczowa na gorące powietrze ma podobne działanie co piekarnik konwekcyjny. W takiej frytkownicy frytki nie smażą się w oleju, a pieką w gorącym powietrzu, co sprawia, że są chrupkie i idealnie miękkie. Frytkownica posiada specjalne systemy, dzięki którym powietrze rozprowadza się równomiernie po całej komorze. Frytki, warzywa oraz mięso mogą zostać dzięki temu idealnie upieczone ze wszystkich stron. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu idealnego smaku frytek, przed włożeniem ich do frytkownicy można je delikatnie skropić olejem. Jednak jest to dodatek, na który wcale nie musimy się decydować.

Na co zwrócić uwagę wybierając frytkownicę?
Jest kilka podstawowych elementów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie frytkownicy:

  • metoda grzania – frytkownice mają różne metody grzania. Możemy na przykład zdecydować się na frytkownice halogenowe, które są wyposażone w grzałkę nad podczerwień mającą zdolność do rozgrzewania potraw,
  • zakres temperatury – dobra frytkownica to taka, która posiada zakres pieczenia od 50 do 230 stopni Celsjusza. Pozwoli to na dopasowanie temperatury do przygotowywanego dania,
  • pojemność – w sklepach dostępne są frytkownice beztłuszczowe o pojemności od 1 do 5 litrów. Im większą masz rodzinę, tym większa powinna być Twoja frytkownica,
  • sygnał dźwiękowy – najlepiej zdecydować się na frytkownicę z sygnałem dźwiękowym, który poinformuje nas o tym, że danie jest już gotowe,
  • wyświetlacz – wygodnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na frytkownicę z wyświetlaczem LCD. Uda się wtedy dokładnie wybrać program i temperaturę przygotowywanego dania.
  • Warto czy nie warto?
    Frytkownica beztłuszczowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie zdrowe jedzenia, a jednocześnie nie chcą rezygnować z ulubionych frytek. Jeżeli mniejsza ilość tłuszczu w potrawach jest dla nas ważniejsza niż wyższy koszt urządzenia, na pewno powinniśmy zdecydować się na frytkownicę beztłuszczową.