Jaką pakowarkę próżniową wybrać

zgrzewarka próżniowa

Jaką pakowarkę próżniową wybrać?

Wybierając pakowarkę próżniową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, należy przyjrzeć się kwestiom technicznym, jakie oferuje urządzenie.

Moc urządzenia

To, czy nasza pakowarka będzie pracowała szybko, w dużej mierze zależy od jej mocy. Gdy będzie do zapakowania większe opakowanie, pojawią się trudności z wprowadzaniem powietrza do woreczka. Dlatego też, warto zdecydować się na drobne agd posiadające dużą moc. Komfort korzystania z urządzenia będzie wtedy znacznie większy.

Grubość folii

Każda pakowarka przystosowana jest do określonej grubości materiałów, których możemy używać przy pakowaniu próżniowym. Ważne jest, aby sprzęt pod tym względem był dla nas elastyczny i nie sprawiał nam żadnych kłopotów. Im pakowarka będzie mogła obsługiwać grubsze worki, tym lepiej. Są one bardziej odporne na rozdarcie. Nasza żywność zostanie wtedy bardzo dobrze zabezpieczona. Jeżeli urządzenie będzie posiadało ograniczenie, np. do 60 mic, nie będziemy mogli korzystać z mocniejszych rozwiązań.

Maksymalne podciśnienie

Bardzo ważnym parametrem w przypadku pakowarki próżniowej jest moc podciśnienia. Wielu producentów jednak nie podaje na ten temat informacji na opakowaniu. Jednak, jest to duży błąd, ponieważ jest to bardzo ważny parametr, dzięki któremu można ocenić jakość próżni. Im wyższe podciśnienie tym lepsze warunki do przechowywania żywności, a co za tym idzie, możliwość utrzymania świeżości znacznie dłużej.

Wydajność pompy

Próżniowe zamykanie odbędzie się szybciej i sprawniej, jeżeli tylko pakowarka będzie wyposażona w dobrze działającą pompę. Ma to szczególnie znaczenie wtedy, gdy chcemy pakować żywność w duże worki.

Długość listwy zgrzewającej

Bardzo ważne jest, aby podczas decydowania się na zgrzewarkę dokładnie wiedzieć, jakie mamy potrzeby. Czyli w jakie worki będziemy pakowali żywność. Długość listwy jest ograniczeniem jeżeli chodzi o szerokość woreczka. Najczęściej spotykane są pakowarki próżniowe z listwami ponad 30-centymetrowymi. Istnieją jednak modele, które mają listwy o długości nawet 121 cm.

Ilość zgrzewów

Gdy już wykonamy cały proces związany z wyciąganiem powietrza, pakowarka wykonuje prace związane ze zgrzewaniem worka. Wykonywane są spoiny, które pozwalają na szczelne zamknięcie opakowania. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek nieszczelności, niektóre pakowarki wykonują podwójny zgrzew. Dzięki temu, użytkownik ma pewność, że znajdująca się w woreczku żywność jest właściwie zabezpieczona. Warto więc sprawdzić, czy nasze powystawowe agd ma takie umiejętności. Będzie to szczególnie przydatne, jeżeli zamykamy w opakowaniu wilgotne produkty, takie jak mięso czy wędliny. Zassana w górę wilgoć, w takiej sytuacji może sprawić, że zgrzew nie będzie w 100% szczelny.

Odporność i wytrzymałość

Urządzenie musi być solidnie wykonanie. Dzięki temu, po kilku zastosowaniach nie przestanie działać. Jeżeli mamy świadomość, że będziemy z pakowarki próżniowej korzystali często, warto upewnić się, czy jest ona przygotowana do pracy ciągłej. Istotne jest, aby taki sprzęt nie ulegał przegrzewaniu.