O ekspres ciśnieniowy do kawy trzeba dbać

ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy

Wiele osób zapomina o tym, że o każdy ekspres ciśnieniowy trzeba dbać. I to regularnie. Podstawą jest czyszczenie. Jeżeli chcesz jak najdłużej delektować się pysznym smakiem kawy z ekspresu, nie możesz o tym zapominać.

Jak dbać o ręczny ekspres ciśnieniowy?

Czyszczenie ręcznego ekspresu ciśnieniowego należy wykonywać po każdym użyciu urządzenia. Należy opóźnić i umyć podajnik na kawę. Od czasu do czasu należy go rozkręcić i wyczyścić bardzo dokładnie z osadu. Dzięki temu można będzie wydłużyć żywotność uszczelek. Większość podajników przy ręcznych ekspresach do kawy można myć w zmywarce.

Kolejną rzeczą, którą musimy czyścić po każdym użyciu jest sitko. Należy usunąć z niego resztki kawy.

Jak dbać o automatyczny ekspres ciśnieniowy?

Większość nowoczesnych ekspresów do kawy korzysta z automatycznych funkcji pozwalających na zadbanie o czystość urządzenia. Użytkownik musi jedynie wyrzucić nieczystości z tacki, pozbyć się zużytej kawy lub pustych kapsułek. Czyszczenie jest natomiast wymagane dopiero wtedy, gdy ekspres do kawy poinformuje o tym użytkownika komunikatem pojawiającym się na wyświetlaczu LCD.

Pamiętajmy o tym, aby regularnie wymieniać w ekspresie filtry. Odpowiadają one przede wszystkim za zmiękczanie wody i usuwanie z niej zanieczyszczeń oraz przykrych zapachów. W zależności od stopnia użytkowania ekspresu, należy zmieniać je co kilku tygodni lub częściej. Dzięki temu smak kawy będzie odpowiedni, a drobne agd będzie mogło działać bez najmniejszych problemów przez bardzo długi czas.

Co kilka tygodni należy również wykonywać odkamienianie instalacji. Twarda woda osadza się na najważniejszych elementach ekspresu, co po pewnym czasie może doprowadzić do jego uszkodzenia. Kamień sprawi również, że smak kawy zostanie zniekształcony. Do odkamieniania używajmy najlepiej specjalnych preparatów polecanych przez producenta. Raczej należy unikać domowych sposób na odkamienianie instalacji, ponieważ tego typu powystawowe agd są bardzo wrażliwe.

Poświęcając kilka chwil na zadbanie o ekspres do kawy senseo, będziecie mogli cieszyć się z jego właściwego działania przez bardzo długi czas.