Odkurzacz tradycyjny czy cyklonowy – jaki wybrać?

Odkurzacz tradycyjny czy cyklonowy – jaki wybrać?

Każde mieszkanie, bez względu na powierzchnię czy rodzaj zastosowanej nawierzchni, przynajmniej raz w tygodniu trzeba odkurzyć. Przy zakupie możemy mieć dylemat jaki sprzęt wybrać: odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Okazuje się, że na odkurzanie przez całe życie poświęcamy ponad 20 miesięcy. Jest to duży odcinek czasu. Warto więc nabyć sprzęt, który będzie nam tę czynność uprzyjemniał i sprawi, że sprzątanie stanie się dużo bardziej przyjemne.

Wydawać by się mogło, że zakup odkurzacza nie jest skomplikowany. W końcu jest to urządzenie stworzone do wciągania kurzu i wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się na podłodze w domu. Nic bardziej mylnego. Odkurzacze, szczególnie te nowoczesne, mają szereg funkcji i udogodnień, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Istotną kwestią jest zdecydowanie się na konkretny rodzaj odkurzacza, a ich na rynku jest całkiem sporo. Możemy zdecydować się przede wszystkim albo na odkurzacz tradycyjny, czyli workowy, albo na cyklonowy czyli na odkurzacz bezworkowy.

Odkurzacze tradycyjne wyposażone są w wymienne papierowe worki. Takie rozwiązanie jest wygodne. Gdy worek napełni się kurzem i zanieczyszczeniami, po prostu należy go wymienić. Cały worek wraz z jego zawartością można wyrzucić do kosza. Wymiana nie stanowiła będzie więc żadnego problemu. Istotne jest, aby wymieniać worki regularnie. Zapełniony worek obniża moc ssania, a tym samym wciąga mniej zanieczyszczeń. Efekty sprzątania mogą być mniej zadowalające. Zalecane jest, aby worek na kurz wymieniać raz w miesiącu, jeżeli odkurzamy mieszkanie o powierzchni 66 metrów kwadratowych przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Jeżeli zdecydujemy się na wybór worków wysokiej jakości składających się z kilku warstw, będą one działały jak filtr. Nie dopuszczą do przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza sprzątanego pomieszczenia.

Odkurzacze bezworkowe, czyli cyklonowe wyposażone są w specjalny pojemnik, w którym gromadzone są zanieczyszczenia oraz kurz. Zapełnienie pojemnika nie ma wpływu na moc ssania, ale oczywiście istotne jest, aby go regularnie opróżniać i dbać o jego czystość. Zaletą, jaką bez wątpienia posiada odkurzacz bezprzewodowy w wersji bezworkowej jest jego ekonomiczność. Co prawda sam odkurzacz będzie nas kosztował nieco więcej niż odkurzacz tradycyjny, ale nie trzeba będzie kupować jednorazowych worków, co może okazać się sporą oszczędnością.

Do wyboru są także odkurzacze bezworkowe ze specjalnym filtrem wodnym. Wyposażone są w pojemnik na wodę, do którego wpada zebrany kurz oraz wszelkie zanieczyszczenia. Po zakończeniu sprzątania wystarczy wylać brudną wodę i umyć pojemnik.

Nowoczesność kontra tradycja

Jeżeli występuje dylemat pomiędzy zakupem odkurzacza workowego i cyklonowego, to tak naprawdę jest to wybór pomiędzy tradycją a nowoczesnością. W dzisiejszych czasach lepiej stawiać na nowatorskie rozwiązania. Takimi jest bez wątpienia drobne agd bez worków. System nowoczesnego odkurzania pozwala na komfortowe dbanie o czystość w domu. Takie powystawowe agd nie będzie sprawiało większych problemów podczas obsługi.