Parowar czy szybkowar – co wybrać?

parowar

Parowar czy szybkowar – co wybrać?

Dbanie o ładną sylwetkę wiąże się z koniecznością zmiany nawyków żywieniowych. Istotne jest jednak to, aby nie zniechęcać się opowieściami, że przygotowywanie wartościowych dań jest czasochłonne. Wystarczy wyposażyć się we właściwe drobne agd, które ułatwi tę czynność. Do wyboru jest parowa lub szybkowar. Który wybrać?

Zdrowe i niskokaloryczne dania bez żadnego problemu można przygotować, jeżeli mamy urządzenie pomagające gotować na przykład na parze. Szybkowary i parowary możemy obecnie znaleźć w praktycznie każdym sklepie z AGD. Z pomocą tych urządzeń uda się przygotować smaczne dania w bardzo krótkim czasie.

Parowar – co ma do zaoferowania?

Parowar pozwala na przygotowywanie niskokalorycznych posiłków na parze. Składniki zachowują więcej wartości odżywczych, a przez to dania są po prostu zdrowsze. Urządzenie składa się z pojemnika na wodę, który przed włączeniem do prądu należy napełnić. Woda nagrzewa się i w efekcie unosi parę wodną do pojemników z żywnością.

Istotne jest, aby przy wyborze parowaru zwrócić uwagę na moc urządzenia. Najlepiej wybierać modele mające powyżej 2000 W. Wtedy przygotowanie całego obiadu nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Dostępne na rynku parowary mają od 1 do 3 pojemników. Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od tego, czy zamierzamy przygotowywać w nim tylko warzywa czy kilkuskładnikowy obiad. Pojemniki do gotowania żywności mogą być rozmieszczone pionowo, jeden nad drugim, lub poziomo.

Trzeba także zwrócić uwagę na to, jak długo parował może potrzymać temperaturę przygotowanego dania. Im dłużej będzie w stanie utrzymać temperaturę, tym lepiej. Uda się wtedy przygotować obiad dla całej rodziny wcześniej, a gdy wrócą ze szkoły lub pracy będą mogli zjeść coś ciepłego.

Szybkowar – co jest w nim najważniejsze?

Szybkowar przyda się każdej zapracowanej osobie, która jednak ceni sobie siedzenie w domu. Jest to garnek ze szczelną pokrywą, który pozwala na szybkie przygotowywanie posiłków. W większości szybkowarów panuje ciśnienie od 0,5 do 2 bar. Przy tym ciśnieniu woda wrze w temperaturze około 12. °C. Ponadto, dzięki szczelnej pokrywie, para wodna powstała podczas gotowania zostaje wewnątrz naczynia, dzięki czemu potrawy nie przypalają się i nie tracą smaku. Gotowanie z użyciem tego garnka jest bardzo proste. Wystarczy włożyć do jego jedzenie, które chcemy przygotować, nalać wodę i szczelnie zamknąć pokrywę. Gdy w środku zostanie osiągnięte właściwe ciśnienie, zawór szybkowaru zacznie głośno gwizdać. Wtedy należy zmniejszyć wielkość ognia.

Dostępnych jest wiele rodzajów szybkowarów. Możemy wybrać klasyczny, który można wykorzystać na kuchence gazowej lub elektrycznej. Jest również wersja elektryczna, którą wystarczy podłączyć do prądu. Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest szybkowar ze sterownikiem elektrycznym. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków i ekranu LCD.

Które powystawowe agd jest lepsze – parowar czy szybkowar? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Obydwa rozwiązania pozwalają na przygotowywanie potraw zdrowych i to w szybkim tempie.