Spieniacz do mleka – jaki wybrać?

kawa z mlekiem

Spieniacze kuchenne są małymi, ale bardzo ważnymi akcesoriami kuchennymi. Bez dobrego spieniacza nie uda się przygotować pysznego cappuccino. Spienione mleko przydaje się również do innych kaw, które przygotowuje ekspres do kawy. Aby jednak efekt był najlepszy, trzeba użyć odpowiedniego sprzętu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze spieniacza?

Każdy spieniacz działa na tej samej zasadzie. Spienione mleko tworzone jest przez denaturację białka mleka oraz szybkie napowietrzanie całej jego objętości. Najlepiej więc spieniać mleko na ciepło, ponieważ na zimno proces trwa znacznie dłużej. To, w jaki sposób spieniane jest mleko, zależy od konstrukcji urządzenia.

Rodzaje spieniaczy do mleka

Na rynku dostępne są następujące spieniacze do mleka:

  • Spieniacz ręczny

Zasilany jest na baterie. Posiada sprężynkę w kształcie okręgu, której szybkie obroty spieniają mleko. Są to bardzo tanie urządzenia. Kosztują zaledwie kilka złotych. Ze względu na niewielkie wymiary są wygodne w użyciu, ale nie mają uniwersalnego zastosowania. Są w stanie spienić mleko dla jednej lub dwóch osób.

  • Spieniacz tłokowy

Jest to szczelne urządzenie, przez którego pokrywkę przechodzi popychacz tłoka poruszanego ręcznie. Ruchy odpowiednio wykończonej końcówki roboczej napowietrzają mleko, spieniając je bez zewnętrznych źródeł zasilania.

  • Spieniacz elektryczny

Jest to zaawansowane drobne agd, które może kosztować nawet kilkaset złotych. Urządzenie może pracować w każdych warunkach i daje bardzo duże możliwości. Mleko przy użyciu tego sprzętu będzie spienione idealnie.

  • Spieniacz do mleka na zimno

Wyposażone są w specjalne końcówki robocze. Poruszają się z większą prędkością niż te, do spieniania mleka na ciepło. Jest wtedy możliwość spienienia mleka bez konieczności jego podgrzewania, i to w szybkim tempie. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli przygotowujemy kawę mrożoną lub desery lodowe.

  • Spieniacz indukcyjny

Spienia mleko ogrzane indukcyjnie.

  • Spieniacz bezprzewodowy

Działają podobnie jak inne urządzenia bezprzewodowe. Zapewniają wysoki komfort użytkowania. Możemy skorzystać z urządzenia w dowolnym miejscu, ponieważ nie musimy martwić się o długość przewodu zasilającego. Sprawia to, że powystawowe agd jest bardzo wygodne w użyciu.

Alternatywa dla spieniaczy do mleka

Nie zawsze musimy decydować się na zakup wymienionych wyżej spieniaczy do mleka. Czasem wystarczy kupić ekspres przelewowy, który wyposażony jest w specjalną nakładkę pozwalającą spieniać mleko. Czynnikiem odpowiedzialnym za spienianie mleka jest tu rozgrzana para, która wydobywa się z urządzenia, gdy jest już mocno nagrzane. Taki układ ma dodatkową zaletę, ponieważ nawet po wlaniu do pojemnika zimnego mleka, zostanie ono odpowiednio ogrzane. Nie trzeba będzie więc martwić się, że do filiżanki wlejemy zimne mleko. Niektóre ekspresy do kawy zamiast dyszy spieniacza wyposażono w specjalne automatyczne mechanizmy. Po wciśnięciu guzika, automatycznie do filiżanki zostanie wlane spienione mleko. Takie rozwiązania występują jednak tylko w zaawansowanych modelach ekspresów do kawy.