Młynek do kawy – na co warto zwrócić uwagę

Młynek do kawy – na co warto zwrócić uwagę

młynek do kawy

Młynek i kawa o najlepszym aromacie

Najlepiej smakuje kawa, która została zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren. Choć nowoczesny ekspres do kawy na pewno będzie wyposażony w opcję mielenia, możesz zdecydować się także na osobny młynek do kawy. Szczególnie, jeżeli jeszcze w Twojej kuchni nie ma ekspresu.

Do lamusa odeszły już tradycyjne młynki do kawy napędzane siłą rąk ludzkich. Dziś króluje elektryczny młynek, który działa szybko i ułatwia przygotowanie dużej ilości kawy. Mielenie zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund. W związku z tym, nawet rano przed pracą możemy przygotować sobie kawę ze świeżo zmielonych ziaren. Będzie to na pewno świetne rozpoczęcie dnia.

Zasady działania młynków elektrycznych

Zasada działania młynka elektrycznego jest bardzo prosta. Wsypujemy do specjalnie przygotowanego do tego celu miejsca ziarna kawy, wciskamy guzik i rozpoczynamy mielenie. Możemy ustawić drobne agd tak, aby mieliło ziarna drobno lub grubo. Nowoczesne wersje tych urządzeń mają wyświetlacz LCD, na którym można ustawić czas jego pracy. Jest to przydatna funkcja, szczególnie, jeżeli chcemy z ziaren przygotować określony rodzaj kawy.

Rodzaje elektrycznych młynków

Do wyboru mamy młynek udarowy lub żarnowy. Ten pierwszy rodzaj wyposażony jest w dwuramienny obracający się nóż służący do cięcia ziaren. Pozwala na wykonywanie zarówno drobnego, jak i grubszego mielenia. Urządzenie to można wykorzystać także do mielenia przypraw, a nawet orzechów.

Młynek żarnowy to powystawowe agd, w którym elementem mielącym są żarna stożkowe lub płaskie. Składają się one z dwóch elementów pozwalających na miażdżenie ziaren. Urządzenie to działa bardzo sprawnie, a przy tym nie pozbawia ziaren walorów smakowych, a także ich nie zaparza. Poziom mielenia można dowolnie regulować.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznego młynka do kawy?

Przede wszystkim, wybierając konkretne urządzenie zwróć uwagę na moc młynka. Im będzie wyższa, tym szybciej uda się zmielić ziarna. Ważna jest także wielkość pojemnika na ziarna, a także szybkość mielenia. Im będzie ona niższa, tym ziarna w większym stopniu zachowają swoje waloru smakowe.