Czajnik bezprzewodowy – plastikowa czy metalowa obudowa?

drobne agd

Czajnik bezprzewodowy – plastikowa czy metalowa obudowa?

Jeszcze 10 lat temu czajnik elektryczny nie był tak powszechnie używany. Dziś czajniki bezprzewodowe można znaleźć w praktycznie każdej kuchni. Psują się bardzo rzadko, więc jest to zakup na kilka lat. Gdy jednak przyjdzie czas wymiany, warto wiedzieć na jaki rodzaj najlepiej się zdecydować.

Pojemność czajnika
Podczas podejmowania decyzji, jaki czajnik będzie dla nas najlepszy, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką powinien posiadać pojemność. Jeżeli mieszkamy sami, doskonale sprawdzi się czajnik o pojemności 0,5 l. Natomiast, jeżeli w gospodarstwie domowy mieszka od 2 do 3 osób, najkorzystniejsze będzie nabycie czajnika o pojemności od 1,5 l do 1,7 l. Jeżeli natomiast w domu mieszka więcej niż 5 osób, koniecznie należy wybrać sprzęt o pojemności przekraczającej 2 litry. Pozwoli to na komfortowe korzystanie z urządzenia. Nie trzeba będzie co chwilę napełniać go wodą.

Wybierając pojemność czajnika, należy pamiętać także o tym, że za każdym razem, gdy gotujemy wodę, pobiera on energię elektryczną. Jeżeli chcemy w tym zakresie wprowadzić oszczędności, należy gotować za każdym razem jedynie taką ilość wody, jaka jest nam w danej chwili niezbędna. Dzięki temu, korzystanie z czajnika nie będzie odbijało się na naszych rachunkach.

czajnik

Materiał – na jaki warto się zdecydować?
Obecnie bez problemu znajdziemy w sklepie bezprzewodowy czajnik z obudową metalową, szklaną, ceramiczną lub plastikową.

Największą popularnością cieszą się czajniki plastikowe. Ich zaletą jest przede wszystkim cena. Czajniki te są bardzo tanie. Są one również bardzo lekkie. Na to należy również zwracać uwagę podczas kupowania czajnika. W końcu za każdym razem podnosimy go i bierzemy do ręki. Nie może być więc zbyt ciężki, ponieważ będziemy mieli kłopot z korzystaniem z niego. Niestety, ale czajniki plastikowe mają jednak pewną nieprzyjemną wadę. Te najtańsze modele po prostu śmierdzą podczas gotowania. Zapach przesiąka także do wody, co może spowodować, że nie będziemy już odczuwali aż tak dużej przyjemności z picia herbaty czy kawy.

Powszechnie spotykane jest także drobne agd posiadające metalową obudowę. Warto jednak wybierać te czajniki, które wykonane są ze stali szlachetnej. Posiadają one zazwyczaj bardzo dobrą termoizolację. Spowoduje to, że ich obudowa nie będzie aż tak bardzo się nagrzała, a znajdująca się w czajniku woda pozostanie ciepła przez bardzo długi czas.

Na rynku zdarzają się także czajniki wykonane częściowo ze szkła i ceramiki. Zazwyczaj stylizowane są one na styl retro. Mogą również posiadać bardzo nowoczesny wygląd. Wszystko zależy od inwencji producenta. Trzeba jednak pamiętać, że takie powystawowe agd jest dużo mniej odporne na uszkodzenia. Trzeba będzie więc na nie dużo bardziej uważać.

Pamiętajmy, aby zawsze wybierać czajniki z dobrymi parametrami technicznymi i wykonane z najlepszych materiałów. Dzięki temu, ich eksploatacja będzie mogła odbywać się przez bardzo długi czas. Czajnik będzie wtedy zarówno bardzo dobrze wyglądał, jak i z jego działaniem nie będzie problemów.