Ekspres do kawy – co zrobić gdy zepsuje się?

ekspres do kawy

Co zrobić gdy popsuje się ekspres do kawy? Czy warto naprawiać?

Choćbyś kupił najlepszy ekspres do kawy dostępny w danym momencie, musisz liczyć się z tym, że po długim czasie użytkowania mogą zdarzyć się pewne awarie uniemożliwiające bezproblemowe z niego korzystanie. Trzeba przy tej okazji zastanowić się, czy warto naprawiać ekspres, czyli lepiej kupić od razu nowy.

Podstawą jest zdiagnozowanie problemu, jaki wystąpił w naszym ekspresie. W niektórych przypadkach psuje się po prostu bzdura, którą można naprawić w bardzo prosty sposób. Czasem konieczna jest wymiana części, a producenci ekspresów są zobowiązani dostarczyć nam elementy, dzięki którym ekspres odzyska dawną funkcjonalność. Wystarczy zgłosić się do profesjonalnego punktu serwisowego, a na pewno uzyskasz pomoc.

Co najczęściej psuje się w ekspresie do kawy?

Każdy ekspres ciśnieniowy, jak i każdy inny wyposażony jest w szereg uszczelek i wężyków, które niestety z czasem ulegają zniszczeniu. Konieczna jest ich konserwacja i wymiana, mniej więcej po 2 latach użytkowania urządzenia. Najczęściej zużywają się uszczelki przy spieniaczu oraz tłoku zaparzacza. Dla uzyskania najlepszych efektów i wydłużenia żywotności uszczelek, warto je nasmarować. Dzięki temu zyskają odporność na wysokie temperatury i będą służyły bardzo dobrze.

Uszkodzenie elektrozaworu

Poważny problem może pojawić się, gdy zostanie uszkodzony elektrozawór w ekspresie, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w spienianiu mleka. Wspomaga powstawanie mlecznej pianki, która jest obowiązkowym dodatkiem do latte czy cappuccino. Wymiana tego elementu nie należy do najprostszych, ale jest to konieczne. Jeżeli uwielbiasz kawę z mlekiem i chcesz korzystać ze wszystkich możliwości posiadanego ekspresu.

Niektóre części w ekspresie do kawy mogą ulec zniszczeniu przez nagromadzony kamień. Brak regularnego odkamieniania może spowodować poważne szkody, dlatego nie należy omijać cykli, które zaleca producent. Na wyświetlaczu ekspresu od czasu do czasu pojawia się informacja, że przyszedł czas na odkamienianie. Należy wykonać je natychmiast po pojawieniu się komunikatu. Dzięki temu proces parzenia kawy zawsze będzie właściwy, a ty uchronisz się przed kosztownymi naprawami.

Kiedy warto kupić nowy ekspres do kawy?

Jeżeli naprawa ekspresu jest bardzo kosztowna, lepiej kupić nowy model. Tym bardziej, że możesz zdecydować się na powystawowe agd. Kupisz dzięki temu ekspres do kawy senseo w bardzo okazyjnej cenie, 70% taniej niż w tradycyjnym sklepie. To przekonuje wielu, że lepiej kupić nowy sprzęt, zamiast naprawiać stary, który zapewne za jakiś czas znów zacznie szwankować.