Silny odkurzacz – czy da się jeszcze taki kupić?

silny odkurzacz

Silny odkurzacz

Od 1 września 2017 roku moc odkurzaczy nie może przekraczać 900 W. Tak naprawdę obecnie silny odkurzacz możesz kupić jedynie w outletach agd. Nie są one już dostępne w normalnych, regularnych sklepach.

Zmniejszenie mocy w odkurzaczach

Zmniejszenie mocy nominalnej odkurzaczy wynika z rozporządzenia wydanego przez Unię Europejską. Pierwsze ograniczenia zostały wprowadzone już w 2014 roku. Wtedy ze sprzedaży zostały wycofane urządzenia o mocy 1600 W. Już wtedy podano do wiadomości, że kolejne zmniejszenie mocy nastąpi w 2017 roku. Pomysłodawcy tej zmiany podkreślają, że ma to na celu wdrażanie ekologicznych zasad. Podobno, odkurzacz bezprzewodowy mający moc mniejszą niż 900 W będzie w stanie zaoszczędzić do 19 terawatogodzin (Twh) energii rocznie na terenie Unii Europejskiej do 2020 roku. Eksperci podkreślają, że takie ograniczenie pozwoli zasilić metro w Londynie przez 20 lat. Ponadto, jest to także tyle prądu, ile rocznie produkują Węgry. Być może więc warto pogodzić się z tym, że oszczędności energii są nieuniknione, nawet kosztem zmniejszonego komfortu korzystania z urządzeń sprzątających.

Wymiana odkurzaczy w Polsce

Szacuje się, że w polskich gospodarstwach domowych jest ponad 14 mln odkurzaczy. Jeżeli każdy użytkownik wymieniły urządzenie na to o mniejszej mocy, pozwoliłoby to na wygenerowanie oszczędności na poziomie 0,4 Twh prądu. Jest to zużycie prądu, jakiego do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 200 tysięcy gospodarstw domowych. Porównując to do CO2, rezultaty korzystania ze słabszych odkurzaczy byłyby podobne, jak w momencie usunięcia z polskich ulic 82 tysięcy samochodów. Zużycie mniejszej ilości prądu może przełożyć się też po prostu na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Nadal możesz kupić odkurzacz o większej mocy

Jeżeli nie wyobrażasz sobie sprzątania domu odkurzaczem mającym poniżej 900 W, outlet agd nadal prowadzi sprzęt urządzeń sprządających o wyższej mocy. Wystarczy odwiedzić sklep internetowy agd, a na pewno wybierzesz dla siebie odpowiednie powystawowe agd, spełniające wszystkie wymagania i oczekiwania. Z pewnością wyższej mocy drobne agd zapewni skuteczny porządek w Twoim domu, bez najmniejszych problemów.