Silny odkurzacz – czy można go jeszcze kupić?

silny odkurzacz

Silny odkurzacz – czy da się jeszcze dzisiaj taki kupić?

W 2014 roku Unia Europejska wprowadziła przepisy ograniczające moc odkurzaczy. Zakazano produkcji sprzętów przekraczających 1600 W. Zalecono również stosowanie etykiet energetycznych, za sprawą których klienci mogą szybko przeliczyć opłacalność zakupu, sprawdzając stosunek mocy sprzętu do cen prądu. Kolejna zmiana miała miejsce w 2017 roku, kiedy zalecono produkcję odkurzaczy do 900 W. Czy zatem obecnie można jeszcze kupić silny odkurzacz?

Nowe regulacje można łatwo obejść!

Początkowo limit produkcji sprzętu mającego maksymalnie 900 W i roczne zużycie energii nieprzekraczające 43 kWh dotyczył tylko sprzętów przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Dokładniej rzecz biorąc odkurzaczy z filtrem wodnym oraz bezworkowych. Nadal o większej mocy można było natomiast produkować:

  • odkurzacze akumulatorowe,
  • roboty automatyczne,
  • odkurzacze do czyszczenia na mokro, na mokro i sucho,
  • froterki,
  • odkurzacze przemysłowe.

Tym samym, nadal na rynku w zapasach magazynowych znajduje się silne drobne agd o mocy powyżej 1200 W. Dobrze szukając można znaleźć nawet modele dochodzące do 1600 W. Tego typu sprzęty cieszą się bardzo dużą popularnością i nadal są poszukiwane przez konsumentów. Okazuje się więc, że pomimo wydanych przez Unię Europejską zaleceń, nie ma większych problemów, aby nabyć powystawowe agd o mocy przekraczającej 900 W.

Najważniejsze parametry odkurzacza

Jeżeli chcesz kupić dobry odkurzacz bezprzewodowy lub tradycyjny odkurzacz akumulatorowy, musisz pamiętać o kilku ważnych parametrach, na które warto zwrócić uwagę:

  • zmniejszona moc silnika odkurzacza nie wpływ na moc ssania,
  • na etykietach energetycznych możesz sprawdzić, jak na konkretnych powierzchnia zachowa się sprzęt, i z jaką skutecznością będzie działał,
  • poziom reemisji kurzu – jest to bardzo ważny parametr, na który wielu konsumentów nie zwraca uwagi, skupiając się tylko na mocy silnika.

Efektywność ważniejsza od mocy?

Eksperci unijni przekonują, że korzystniejsze jest nabycie sprzętu o mniejszej mocy, a o większej efektywności. Ma to wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale także na globalne oszczędności. Szacuje się, że dzięki wprowadzonym w 2017 roku zmianom, udało się zaoszczędzić w całej Unii do 20 TWh. Jest to wartość, którą rocznie zużywają np. całe Węgry. Być może warto więc zastanowić się nad zmianą odkurzacza o mocy 1600 W na sprzęt poniżej 900 W? Ofert tego typu sklep internetowy agd ma naprawdę bardzo dużo.