Ciche odkurzacze workowe – co warto o nich wiedzieć?

silny odkurzacz

Ciche odkurzacze workowe – co warto o nich wiedzieć?

Odkurzacz to sprzęt, który znajduje się w praktycznie każdym domu. Przy jego zakupie zapominamy zwrócić uwagi przede wszystkim na poziom hałasu, jaki będzie generował podczas pracy. Jest to bardzo duży błąd. Korzystanie z głośnego odkurzacza może być w wielu przypadkach bardzo kłopotliwe oraz mało komfortowe. Szczególnie jeżeli mamy małe dzieci w domu lub mieszkamy w bloku.

Przy zakupie odkurzacza warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki będzie on generował. Można to łatwo sprawdzić, ponieważ dostępne są klasy głośności sprzętu AGD. Są one oznaczone literkami od E do A. Najcichsze drobne agd jest oznaczone literą A. takie urządzenia generują hałas na poziomie 25 dB. Natomiast najgłośniejsze zostają oznaczone literą E i wytwarzają hałas w granicach 55-65 dB. Jest jeszcze jedna klasa – N. Na nią należy szczególnie uważać, ponieważ do niej zaliczane są urządzenia generujące hałas przekraczający 65 dB. Może to być niebezpieczne dla słuchu i wyjątkowo uciążliwe. Przy zakupie zawsze warto sprawdzać, aby odkurzacze miały jak najmniejszy poziom hałasu. Dzięki temu, komfort korzystania z nich znacznie się zwiększy. Jeżeli odkurzacz będzie generował hałas poniżej 70 dB, na pewno z wielką przyjemnością będziemy z niego korzystali.

Cichy odkurzacz jest zdecydowanie bezcennym sprzętem w każdym domu. Szczególnie przydaje się, gdy w domu są małe dzieci. Będziemy mogli z niego korzystać nawet wtedy, gdy maluszek będzie spał. W żaden sposób nie zakłócimy wtedy jego odpoczynku. Bez problemu posprzątamy także mieszkanie w nocy, nie budząc przy tym sąsiadów i domowników.

Pojemność pojemnika lub worka

Większość odkurzaczy dostępnych na rynku, które pracują bardzo cicho to odkurzacze automatyczne z workiem lub pojemnikiem na kurz. Im większy pojemnik będzie miał silny odkurzacz, tym rzadziej trzeba będzie go wymieniać. Będzie się to wiązało z dużym komfortem użytkowania. Nie trzeba będzie co chwilę opróżniać pojemnika, aby właściwie odkurzyć mieszkanie.

Filtry HEPA

Najlepiej, gdyby powystawowe agd, jakie wybieramy, miały filtry HEPA, które służą do dezynfekcji powietrza poprzez zatrzymywanie większości mechanicznych zanieczyszczeń, bakterii i wirusów.

Moc silnika

Odkurzacze mogą mieć moc silnika od 1200 W do 1700 W. Im większą mamy powierzchnię do czyszczenia, tym większej mocy odkurzacz powinniśmy nabyć. Moc 1600 W wystarczy do odkurzania dywanów oraz innych powierzchni w domu. Jeżeli zależy nam jedynie na odkurzaniu paneli i podłogi drewnianej, moc 1200 W będzie wystarczająca.

Moc ssania

Najlepiej wybrać odkurzacz, który ma możliwość regulacji mocy ssania. Dzięki temu, można będzie go w pełni dostosować do swoich potrzeb. Odkurzacze mogą mieć moc ssania od 9 W do 500 W. Oczywiście najlepiej, gdyby taka wartość była jak największa.

Zalety odkurzaczy workowych

  • relatywnie niskie koszty zakupy,
  • prosta obsługa,
  • cicha praca,
  • zajmują bardzo mało miejsca,
  • duża moc ssania.

Wady odkurzaczy workowych

  • wyższy koszt eksploatacji – trzeba kupować worki,
  • ograniczona możliwość pochłaniania roztoczy i alergenów.