Mikser planetarny – ogrom funkcji i możliwości

robot kuchenny

Mikser planetarny – ogrom funkcji i możliwości

W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie przygotowywania potraw bez użycia funkcjonalnego robota kuchennego. Znacząco ułatwia on pracę w kuchni. Na rynku znajduje się wiele takich urządzeń. Jednym z nich jest mikser planetarny.

Nowoczesne, wielofunkcyjne i profesjonalne urządzenie, czyli mikser planetarny będzie prawdziwą pomocą przy przygotowywaniu posiłków w kuchni. Ma nieograniczone możliwości rozbudowy i zmiany funkcji. Dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Może zastąpić nawet 30 innych urządzeń, które przydają się w kuchni. Możliwość doposażenia w różne dodatkowe akcesoria zależy od modelu, oraz oferty producenta.

Robot planetarny ma możliwość mieszania wielokierunkowego. Mieszadła obracają się wokół własnej osi, a także wokół misy. Ich ruch można porównać do obrotu Ziemi wokół Słońca. Właśnie dlatego też nowoczesny malakser nazywany jest planetarnym. Początkowo, tego typu ruch wykorzystywany był jedynie w urządzeniach przemysłowych. Obecnie, można z takich sprzętów korzystać także w domu. Taki tryb mieszania zapewnia szybkie przygotowanie potrawy.

Roboty planetarne z wyglądu przypominają zwykłe miksery z misą. Jednak to jedynie pierwsze wrażenie. Zwracając uwagę na funkcje zobaczymy, że mikser planetarny posiada ich o wiele więcej.

Budowa miksera planetarnego

Mikser planetarny składa się z:

 • misy – wykonywana jest ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj posiada pojemność od 4,5 do 6,7 l. Zaawansowane modele posiadają uchwyty, dzięki którym łatwo można przenieść taką misę. Są także wyposażone w dziubki, dzięki którym łatwo będzie można wylać ich zawartość. Wewnątrz misy znajduje się miarka, dzięki której można oszacować ilość wlewanych składników,
 • gniazda głównego – do montażu podstawowych końcówek,
 • gniazda wolnych obrotów – znajduje się w przedniej części pod specjalną pokrywą. Przymocowuje się do niej przystawki, które wymagają dużej mocy,
 • gniazda średnich i wolnych obrotów – znajduje się pod pokrywą w górnej części korpusu. Mocuje się do niego przystawki wymagające dużej lub średniej prędkości,
 • ruchomej głowicy – ma możliwość unoszenia swojej górnej części. Z łatwością można dzięki temu dodać składniki i wymienić akcesoria.

Przystawki

Do urządzenia dołączonych jest bardzo dużo funkcjonalnych przystawek. Wszystko to sprawia, że drobne agd będzie przydatnym urządzeniem w każdej kuchni. Do najpopularniejszych należą:

 • maszynka do mielenia – do mielenia mięsa, ryb i warzyw,
 • przystawka do makaronów – do produkcji makaronów. Można skorzystać np. z przystawki do robienia spaghetti, świderków czy muszelek,
 • przystawka do tarcia i szatkowania – umożliwia starcie lub poszatkowanie warzyw, owoców i innych produktów,
 • młynek – mieli przyprawy zachowując ich aromat,
 • młynek do ziaren – można zmienić w swoim domu mąkę,
 • sokowirówka – przyrządzanie soków warzywno-owocowych nigdy nie było tak proste.

Funkcja gotowania

Z pomocą miksera planetarnego uda nam się również przygotować gotowe posiłki w łatwy i przyjemny sposób. Takie powystawowe agd ma m.in. wbudowaną płytę indukcyjną, która podgrzewa stalową misę. Zaletą jest możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury z dokładnością do 2 stopni, a zakres temperatury wynosi od 20 do 140 stopni.