młynek

Młynek – dlaczego warto kupić przyprawy i zmielić je samemu?

W wielu kuchniach młynek jest podstawowym gadżetem, z którego korzystają osoby przygotowujące różne potrawy. Pozwala na samodzielnie zmielenie wszystkich przypraw, które nadają daniu wyjątkowy aromat i smak. Trzeba pamiętać o tym, że nie uzyskamy tak aromatycznego efektu, jeżeli kupimy przyprawy w torebkach. Wszyscy, którzy nie próbowali do tej pory używać świeżo zmielonego pieprzu lub ziół powinni koniecznie je przetestować.

Samodzielne mielenie przypraw w domu przy użyciu młynka ma wiele zalet:

  • niesamowity zapach w kuchni – mielone przyprawy wydzielają przepiękny zapach. W domu będzie czuć, że się gotuje,
  • świeżo zmielone przyprawy są znacznie bardziej intensywne i dużo mocniejsze niż te kupione w torebce – jeżeli chcesz uzyskać naprawdę wyjątkowy smak dania, miel wszystkie przyprawy samodzielnie. Zajmuje to zaledwie kilka chwil, a różnica jest ogromna.

Ręczny lub elektryczny młynek. Który wybrać?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie młynka, musimy zastanowić się, czy wolimy jego wersję tradycyjną, czy nowoczesną. Ręczny młynek do przypraw to drobne agd, które będzie niewątpliwą ozdobą zarówno w nowoczesnej, jak i reto kuchni. Pozwala na precyzyjne mielenie przypraw, a wolne mielenie pozwala na zachowanie pełnego aromatu i smaku. Ponadto, tego typu modele są znacznie tańsze niż elektryczne wersje. Młynki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Mają także różne kształty. Niestety, w większości modeli nie ma regulacji grubości mielenia ziaren, a także trzeba liczyć się z koniecznością przynajmniej przez kilka minut kręcenia specjalną korbką, aby ziarna zostały zmielone. Wiąże się to z odpowiednimi nakładami sił.

Elektryczne młynki pozwalają natomiast na bardzo precyzyjne i szybkie zmielenie wszystkich przypraw, jakie mamy w swojej kuchni. Nie wymagają od użytkownika użycia siły, a każdy model posiada możliwość regulacji grubości mielenia. Takie powystawowe agd przede wszystkim pasuje do nowoczesnych kuchni, ze względu na swój designerski wygląd, najczęściej utrzymany w czarnym lub srebrnym kolorze. Kupując taki sprzęt, trzeba również liczyć się z wyższą ceną niż za tradycyjny młynek.