Ekspres przelewowy, a ciśnieniowy

Ekspres przelewowy, a ciśnieniowy

ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. I to wysokiej jakości przygotowywanej w ekspresie. Aby jednak smakowała ona jak najlepiej, trzeba mieć właściwy sprzęt do jej parzenia. Lepiej sprawdzi się ekspres przelewowy czy też może ciśnieniowy?

Mała czarna

Mała czarna jest w stanie postawić na nogi każdego, nawet najbardziej zaspanego śpiocha. Niweluje zmęczenie, pobudza i dodaje energii. W jakim ekspresie najlepiej ją wykonać? Do wyboru są dwie opcje:

  • ekspres ciśnieniowy
  • ekspres przelewowy

Możliwości ekspresu ciśnieniowego

Urządzenie to ma bardziej rozbudowane funkcje niż przelewowy ekspres do kawy. Zasada działania tego sprzętu jest prosta. Po włączeniu urządzenia, grzałka podgrzewa wodę do temperatury około 100°C. Następnie woda przedostaje się do pojemnika z kawą, co pozwala na uzyskanie naparu skraplającego się do dzbanka lub filiżanki. W ten sposób możemy cieszyć się z wyśmienitej kawy.

Do podstawowego wyposażenia ekspresu ciśnieniowego należy:

  • zbiornik na zimą wodę
  • komora zaparzacza
  • komora na ziarna kawy z młynkiem
  • pojemnik na zużytą kawę
  • kratka ściekowa
  • programator pracy

Ekspresy ciśnieniowe dają możliwość parzenia kaw mocnych, o średnim lub umiarkowanym aromacie. Oprócz popularnego espresso można w nich przygotować także cappuccino. Jest możliwość spienienia mleka.

Możliwości ekspresu przelewowego

Podstawą działania ekspresów przelewowych jest umieszczenie w komorze zasypowej filtra, do którego następnie należy wsypać kawę. Następnie ze zbiornika pobierana jest woda, która trafia do komory grzewczej, w której dochodzi do jej podgrzania. Wrzątek następnie doprowadzany jest do pojemnika z kawą, gdzie dochodzi do jej zaparzenia. Napar zostaje uwolniony do dzbanka przez otwór w komorze. W ten sposób drobne agd jest w stanie przygotować nam ulubiony napój.

W tym ekspresie jest możliwość wybrania mocy kawy, ale jedynie poprzez ustawienie odpowiedniego czasu pracy urządzenia i temperatury wody. Nie ma możliwości przygotowywania różnych rodzajów kaw, w czym to powystawowe agd ustępuje ekspresowi ciśnieniowemu. Mniej zaawansowany mechanizm działania sprawia, że kawę przygotowuje się nieco dłużej.